priprava.jpg

Jak dávkovat peruánské byliny k přípravě?

 Naše byliny jsou záměrně nedrcené, aby bylo možno snadno poznat jejich druh a čerstvost. Protože nedrcené byliny se těžko odměřují, uvádíme orientační množství v gramech přepočtených na polévkové lžíce. Není třeba se obávat, jestliže vezmete trochu více nebo méně. Výjimkou je Flor de arena, u které je přesné dávkování třeba dodržovat. Tedy rovnou čajovou lžičku byliny zalít sklenkou vroucí vody a ponechat vyluhovat (nesmí se vařit!)


Jakou vodu a nádobu používat k vaření bylin?


K přípravě odvarů používejte nejlépe pramenitou nebo převařenou vodu z vodovodu. K vaření doporučujeme skleněné žáruvzdorné nádoby nebo smaltované, ocelové (v žádném případě ne hliníkové). Chuť a barva odvaru závisí na kvalitě vody a době varu. Pokud je kvalita vody horší anebo není dodržena správná doba varu, může být vývar trochu matný. Nemění se však jeho účinnost.


Jaký je způsob a doba vaření?


Doporučenou denní dávku byliny zalijte odpovídajícím množstvím studené vody. Nechte bylinu přivést k varu a pak na malém ohni vařte odpovídající dobu. Doba vaření závisí na druhu byliny. Všeobecně platí: měkké části bylin (lístky a větvičky) se vaří od 5 do 10 minut, kůra 15-20 minut. Odvar zceďte do džbánku nebo sklenice nebo jiné nádoby a popíjejte během dne. Na etiketách je uvedeno cca 1 litr vody. Můžete však použít více i méně. Záleží na množství tekutin, které máte v průběhu dne vypít. Při onemocnění ledvin či prostaty použijte menší množství, tj. 2-3 sklenice. Odvar bude silnější.


Mohou se odvary přechovávat v termosce?
Někteří to doporučují. My zastáváme názor, že to není vhodné. Mohou vzniknout nežádoucí reakce vlivem dlouhého působení vysokých teplot.

Jak se užívají peruánské byliny, kdy je nevhodnější je pít?


Platí zásada, že očistné byliny můžete pít kdykoli během dne. Vývary z kůry hodinu před nebo dvě hodiny po jídle. Pokud užíváte během dne více bylin, pijte je s odstupem 20-30 minut. Sangre de drago ráno nalačno (cca 20 minut před jídlem). Pokud užíváte Flor de arena 1x denně, pijte ji nejlépe před spaním.

Jak používat Maku ?
Všechny jsou ve formě jemného prášku, který není rozpustný. Rozmíchejte dávku v libovolném množství vody, mléka, jogurtu či ovocné šťávy a vypijte. Během pití nápoj nejlépe ještě jednou zamíchejte. Pijte během jídla nebo hned po jídle. Můžete použít i jako zahušťovadlo polévek a omáček, můžete přidávat i do těsta na chléb a moučníky.
Mohou být nějaké reakce při pití peruánských bylin?
Zpočátku se mohou dostavit očistné reakce, jako např. bolesti kloubů, kožní projevy, malátnost, někdy i průjem, apod. Tyto příznaky však rychle ustupují. Některé byliny působí silně močopudně, zejména očistné, což patří k jejich přednostem. Spolu s močí odchází z organizmu toxické látky.


Mohou se peruánské byliny používat jako směsi několika bylin?


V zásadě by se neměly míchat. Vařit společně je možno pouze:
Vilcacoru s Tahuari,
Vilcacoru s Chuchuhuasi,
Vilcacoru s Muňa-Muňa,
Vilcacoru s Chanca piedra a
Chanca piedra s Cola de caballo.

Pokud mícháte dvě rostliny, kůru a listy (například Vilcacoru s Muňa-Muňa), vařte nejprve 15 minut samotnou Vilcacoru a poté dodejte na 5 minut Muňa-Muňa.

Většinou je doporučeno pít byliny 3x denně. Znamená to i vařit je 3x denně?


Odvary si připravte vždy ráno na celý den. Pokud chodíte do zaměstnání, vezměte si je s sebou v lahvích. Nemusí se přechovávat v chladničce a nejlépe chutnají při pokojové teplotě.


© Uncaria ČR . Veškeré texty zveřejněné na těch to stránkách jsou chráněny autorským právem a jejich kopírování a další šíření vcelku nebo v částech v jakékoli podobě je trestné.